RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (SLOT)
(30 minit)
Nama kelas : Prasekolah Sk. Rancangan Klias
Masa : 9.00 – 9.30 pagi ( 30 minit )
Hari : Khamis
Tarikh : 10 nov 2011
Umur : 5 dan 6 Tahun
Bilangan Murid : 25 Orang
Matapelajaran : Sains dan Teknologi
Topik : Minuman dan makanan
Fokus : ST 2.0 KEMAHIRAN SAINTIFIK
SK : ST.2.3 Membanding dan Mengelaskan objek.
SP : ST 2.3.5 mengasingkan makanan mengikut rasa
ST 2.3.6 Mengumpul objek-objek bau .
Objektif :
Pada akhir pelajaran murid akan dapat:
1. Mengenal rasa yang betul.
2. Murid boleh mengelaskan makanan mengikut rasa..
3. Mengenal bau yang dihidu.
Kemahiran Berfikir (KB) :
Menjana idea, membandingbeza.
Pengetahuan Sedia Ada :
Murid pernah merasai pelbagai jenis makanan.
Bahan Bantu Mengajar :
- Komputer
- Kotak misteri, gula-gula,limau kasturi, asam boi, ubat,komputer, lcd, skrin,cermin kecil,epal hijau,kicap, kopi. Kad perkataan,ikan masin, belacan, sabun, asam keping, pemain dvd
Kesepaduan :
Bahasa, komunikasi, dan perkembangan kognitif.
BIL | LANGKAH | MASA | PERKARA | BAHAN |
01 | SET INDUKSI | 5 minit | - Murid diagihkan kepada 3 kumpulan. - Guru membawa sebuah 3 kotak misteri memberikan kepada setiap kumpulan - Guru mengarahkan murid untuk meneka apakah yang terdapat di dalam kotak itu. Dan memberikan murid peluang untuk meneka. - Kemudian murid diarahkan untuk membuka kota tersebut dan mengeluarkan dan menyusun bahan tersebut di atas meja. - Sesi soal jawab dijalankan. | 1.Kotak misteri 2. gula-gula 3. limau kasturi 4..asam boi. |
02 | LANGKAH 1 | 6 Minit | - Paparan lcd ditayangkan. - Murid-murid membaca perkataan yang terpapar pada skrin dengan bimbingan. - Kemudian sesi soal jawab mengenai perkataan yang telah dibaca. - Berkenalan dengan deria rasa dan bau pada manusia. Guru memperlihatkan paparan mengenai deria lidah dan hidung. - Guru menerangkan mengenai fungsi pada setiap deria dengan lebih terperinci. - Murid diagihkan cermin dan guru mengarahkan melihat lidah dan hidung masing-masing. - Sesi soal jawab guru dan murid. - Murid mewarnakan edaran kerja yang diberikan. | - Komputer. - Lcd, skrin - cermin kecil. |
03 | LANGKAH 2 | 7 MINIT | - Guru menyediakan 3 stesen dan mempunyai bahan yang sama. ( kad perkataan masam, masin, pahit, manis) - Setiap kumpulan akan pergi ke stesen masing-masing. - guru menyoal murid mengenai bahan yang terdapat pada stesen masing-masing . - Guru menerangkan langkah-langkah dan keselamatan semasa melakukan aktivti. - Guru menngarahkan murid untuk merasa bahan tersebut dan memberikan jawapan. - Guru mengarahkan murid untuk mengelaskan makanan tersebut pada kad perkataan yang disediakan . | - Pinggan - Epal hijau - Asam boi - Kopi. - Kad perkataan - gula |
04 | LANGKAH 3 | 7 MINIT | - Guru menyediakan 3 stesen dan mempunyai bahan yang sama. - Setiap kumpulan akan pergi ke stesen masing-masing - guru menerangkan aktivti yang akan dijalankan dan menegaskan bahawa aktivti pada kali ini adalah merupakan pertandingan antara kumpulan. - Sesi soal jawab guru dan murid mengenai bahan. - Murid memulakan aktiviti yang telah diterangkan. - Murid akan mengumpul bahan yang mempunyai bau yang sama pada kad perkataan yang tekah disediakan. - Guru mengadili pertandingan ini dan seterusnya menyampaikan hadiah kepada kumpulan yang telah Berjaya. | - Ikan masin - Belacan - Sabun - Asam keping - Limau kasturi |
05 | PENUTUP | 5 MINIT | - Guru memaparkan beberapa gambar dan perkataan pada layar skrin. - Sesi soal jawab mengenai paparan yang telah dilihat. - Guru memainkan lagu dan menyanyikan perpandukan seni kata yang dipaparkan. - Murid menyanyikan bersama-sama guru dan membuat tarian mengikut kreativti murid masing-masing melalui alunan irama muzik yang dimainkan. - Guru menyimpulkan sesi pengajaran dan pembelajaran pada hari ini. | - Computer - Layar skrin - Pemain dvd |